Sıkça Sorulan Sorular

Firmamız hizmetleri ile ilgili olarak misafirlerimizin merak ettiği pek çok soruyu burda açıklamak istedik.
Sıkça sorulan sorular sayfamızda, merak edilen soruları sizler için derledik. Yine de cevabını bulamadığınız soru ve sorunlarınız için bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin.

İstanbul’un Anadolu Yakası ve Avrupa Yakasında, pek çok ilçe ve semtinde aktif olarak hizmet vermektedir. İstanbul’un en az nüfusa sahip ilçe ve semtleri için de hizmet vermeye hazır olduğumuzdan emin olabilirsiniz.
Ayrıca İstanbul veya çevre illerden çıkış Tüm Türkiye’ye transfer hizmeti vermekteyiz.

Hizmetlerimiz özel ulaşım hizmetlerinden olup, belirttiğiniz adreslere sizleri güvenli, konforlu bir şekilde yeni model araçlarımız ile transferlerinizi gerçekleştirmekteyiz.
Belirlediğiniz tarihe ve saate önem veriyoruz. Bizden kaynaklanan hatalarda ise uçak bileti, konaklama gibi maduriyetleri şirketimiz karşılamaktadır. Ayrıca firma bünyemizde çalışan görevli araç sorumluları bütün gerekli eğitimlerden geçmiş özel araç kullanım belgelerine sahip İstanbul’u iyi bilen, yardımsever ve merak ettiğiniz sorulara özenle cevap verecek bilgili personellerden oluşmaktadır..

VIP Havaalanı/Havalimanı transfer hizmetlerinde titiz davranmaktadır. Uçuş durumunuz ile ilgili olarak gelişmeleri takip eden personellerimiz, uçağınızın rötar yapmış olduğu bilgisine henüz hizmetin sunulmasından sahip olduğumuz için ekstra bir ücret talep edilmez.

0216 621 37 37 üzerinden bizlere 7/24 ulaşılabilirsiniz. Firmamız bünyesinde çalışan güler yüzlü, deneyimli personellerimiz VIP transfer taleplerinizi gerçekleştirmeye hazırdır.

Uçuşunuzun iptal olması durumunda, bizlere hizmet telefon numaralarımız 0216 621 37 37 üzerinden 7/24 ulaşabilir ve uçuşunuzun iptal olduğunu bildirebilirsiniz. Bu durumda transfer talebiniz 24 saat süreyle beklemeye alınacaktır ayrıca hiç bir ek ücret ödemeden transfer hizmetinizi yenileyebilirsiniz.

Uçağınızı özel ya da genel sebeplerden dolayı kaçırmanız durumunda, bizlere hizmet telefon numaralarımız 0216 621 37 37 üzerinden ulaşın.
Bu gibi durumların bizlere transfer saati öncesinde bildirilmesi önemlidir. Nitekim bildirmemeniz durumunda hizmet koşullarımızda da belirtildiği gibi “No-Show” fiyatlandırma politikası uygulanacaktır. Bildirmeniz durumunda ise hizmetiniz 24 saat süreyle beklemeye alınacaktır.

Şoförümüz Havaalanı gümrük kapısı dışında, belirlemiş olduğunuz özel araç ile sizleri bekliyor olacaktır.

Araçlarımızda olabilecek tüm imkanları sağlıyoruz. Bu anlamda bebekler için özel koltuğu da temin etmekteyiz. Sadece bizlere rezervasyon sırasında araçta bebek koltuğunun olması gerektiğini belirtmeniz gerekmektedir.

Firmamızın kabul ettiği pek çok ödeme seçeneği mevcuttur. Müşterilerimizin en az masrafla, en kolay bir şekilde ödeme yapabilmelerini amaçlıyoruz. Bu doğrultuda sunduğumuz ödeme seçeneklerini; nakit, hesaba havale ve online ödeme şeklinde kabul etmekteyiz.

Firmamız bünyesinde hizmet veren araçlarımız, Tursab, İbb güzergah izin belgesi ve D2 yetki belgesine sahiptir. Dolayısıyla tüm araçlarımız zorunlu ferdi kaza, koltuk sigortası, kasko ve mali sorumluluk sigortalarına sahiptir.